Domki dla kotów – na co zwracać uwagę?

  • by
domek dla kota

Każdy właściciel kota z pewnością zauważył, że jego pupil uwielbia kryjówki. Koty domowe można znaleźć dosłownie wszędzie – za telewizorem, pod krzesłem, w szafie, na lodówce. Koty, w przeciwieństwie do towarzyskich psów, bardzo cenią sobie prywatność. Przychodzą, kiedy mają na to ochotę, aby zjeść lub otrzymać należne im pieszczoty. Mimo, że relacja z kotem jest bardziej na jego zasadach niż naszych, może przerodzić się w naprawdę piękną przyjaźń. Trzeba tylko uszanować jego kaprysy i chwilową chęć izolacji. Warto zadbać o to, by w mieszkaniu stworzyć miejsca, które będą kocim azylem.

Koci dom, kocie zasady. Czyli co brać pod uwagę kupując domki dla kotów?

Dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, świetnym pomysłem są domki dla kotów. Otwarta przestrzeń, pełna odgłosów, ruszających się cieni, latających owadów i krzątających się ludzi, jest dla kota wiecznym wyzwaniem. Zwierzęta te mają wrodzoną potrzebę polowania i gonienia za wszystkim, co się rusza. Zapewnienie mu takich wrażeń, jest jak najbardziej wskazane, jednak kot w takich warunkach nie jest w stanie się zrelaksować. Ilość bodźców sprawia, że wciąż musi być czujny aby nic nie przegapić. Lekiem na cały ten harmider są domki dla kota. Kryjówka, w której z każdej strony otaczają go mięciutkie, ciasne ścianki, będzie dla niego jak spełnienie kocich marzeń. W każdej chwili, gdy nasz towarzyski i pewny siebie kot poczuje, że ma dość świateł, hałasu i dotyku, będzie wiedział co zrobić. Z nieukrywaną przyjemnością i satysfakcją uda się do swojego królestwa. W swoim domku może oddać się ulubionym zajęciom, a więc drzemce i relaksowaniu się.

domki dla kotów

Domki dla kota – rodzaje

Jeśli nasz kot większość dnia spędza spacerując na dworze, a do domu wraca jedynie w porze karmienia i snu, warto pomyśleć o domku ogrodowym. Takie domki zazwyczaj wykonane są z drewna i oprócz swojego stylowego wyglądu, charakteryzują się dużą trwałością materiału. Jeśli zdecydujemy się na domek drewniany, trzeba wziąć pod uwagę wygodę kota i włożyć do środka jakiś koc lub poduchę. Warto kontrolować czystość posłania i dbać, by nie nachodziło wilgocią. Nikt przecież nie chciałby spać na mokrym. Dla kota domowego najpopularniejszym rozwiązaniem są domki pluszowe. Takie budki sprzedawane są często razem z drapakiem lub wręcz całą konstrukcją, na którą kot może się wspinać. Zaletą takiego rozwiązania jest trwałość i jakość wykonania. Jedynym problemem może być utrzymanie czystości. Wnętrze takiego domku najlepiej czyścić odkurzaczem. Inną, równie atrakcyjną propozycją są domki filcowe. Zaletą jest niska cena i możliwość prania ręcznego. Lekkość materiału sprawia, że w razie potrzeby chwilowej zmiany pobytu kota, można zabrać jego domek ze sobą. Wszystkie koty uwielbiają kartony, a więc kolejnym rozwiązaniem może być samodzielne wykonanie domku z kartonu. Zalety to ekologiczny materiał i zerowe koszty. Wadą może być nietrwałość, gdyż oprócz wchodzenia do kartonów, koty uwielbiają również je drapać. Kolejny, łatwy w utrzymaniu czystości jest domek wiklinowy. Włożony do środka kocyk lub poduchę można uprać w pralce, a wiklinę wystarczy przetrzeć mokrą szmatką.

Wybierając domek dla kota, trzeba się zastanowić na czym nam zależy. Jeśli zamierzamy się z nim przemieszczać, warto pomyśleć o jakimś lekkim materiale, umożliwiającym transport. Zmiana otoczenia jest dla kota stresująca, a zabranie domku, w którym czuje się bezpiecznie, ułatwi adaptację do nowego otoczenia. Jeśli zaś jedynym miejscem pobytu kota będzie nasze mieszkanie, można pomyśleć o czymś większym, zawierającym oprócz budki, urozmaicenia do zabawy lub wspinania. Po udanej drzemce nic nie ucieszy kota bardziej niż możliwość obserwowania wszystkiego z góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *